- High backed chair designed for increased comfort
- Combines a cushioned seat and mesh back
- Back tilt; seat height and arm rests are all adjustable (arms not included)
- High mesh back operator chair with a PCB mechanism and a range of arm options
- Deep cushioned seat and back upholstered in a tough wearing fabric
- Permanent contact back (PCB) ensures user comfort for up to 8 hours
- Backrest angle can be fixed or set to free float with the user
- Suitable for up to 8 hours use
- Twin wheeled, hooded, nylon castors
- A wide range of accessories are available
- Choose from folding, fixed or adjustable arms, either a PCB, fixed or Asynchro mechanism, or chrome bases for a touch of class
- Available in charcoal, PU, black and royal blue
- 5 year guarantee
<
>
Arista High Back Mesh Task Charcoal Chair
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Colour | Charcoal |
| Material | Mesh/Fabric |
| Back Height | 540mm |
| Back Width | 415mm |
| Back/Seat Action | Permanent Contact Back |
| Chair Colour | Charcoal |
| Country of Origin | Mixed |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Recommended Weight Limit | 115kg |
| Manufacturer | TC Group |
| Seat Depth | 450mm |
| Seat Height | 460-590mm |
| Seat Width | 460mm |
| Style | Operator/Task Chairs |
| Warranty | 2 Year Component/2 Year Fabric Warranty |
| Weight | 10kg |
| With Arms | No Arms - Arms Available |
Product Information
| Brand | Arista |
| Type | Office Chairs |
Description
These chairs fuse the comfort of cushioned pads with the support quality of a high mesh back. The height and back tilt can be adjusted with ease, making the chair flexible to your needs. Even the arms (not included) can be raised or lowered to suit you, creating the ultimate in personal comfort. Supplied in black, this chair also features a wheeled base for mobility.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
