- Fully assembled steel cabinet
- Rigid fully welded carcass
- Light texture paint finish
- Supplied empty- add your preferred internals
- Height-adjustable feet
- One point locking mechanism for extra security
- 5 year warranty
- Robust cabinet
- 4 heights available
- Unobtrusive integrated handles
- Ample storage space
- Cupboards supplied with dual purpose shelves
- 50kg shelf load
- Hard-wearing textured paint finish
- 5-year warranty
- StockCode: 395033
<
>
Bisley Low Contract Cupboard With 1 Shelf 1000mm High Goose Grey
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | Grey |
| Material | Steel |
| Size | Low |
| File Size | A4 |
| Dimensions | 914x400x1000mm |
| Dimensions (WxDxH) | 914x400x1000mm |
| Cupboard Colour | Goose Grey |
| Depth | 400mm |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Manufacturer | Bisley |
| Recycled Product | Contains 56% Recycled Material |
| Number Of Shelves | 1 Shelf |
| Lockable | Yes |
| Height | 1000mm |
| Style | 2 Door |
| Standards | BS EN 14073:2004, BS EN 14074:2004 |
| Warranty | 60 Months |
| Width | 914mm |
| Weight | 28kg |
Product Information
| Brand | Bisley |
| Type | Cupboards |
Description
Combining timeless design with contemporary practicality, Bisley Economy cupboards are an essential storage solution for any workspace.
Available in three different heights, each cupboard comes with dual-purpose pre-figured shelving with lateral filing capabilities. And, with lockable doors and a hard-wearing, robust carcass, your belongings can be safely stowed throughout the working day.
