- Inkjet cartridge value pack for Brother printers and Multi-Functional Machines
- Suitable for: DCP-135C/DCP-150C/MFC-235C/MFC-260C
- Colour: Black, Cyan, Magenta & Yellow
- Page Life: 1,250 pages
- Inkjet cartridge value pack for Brother printers and Multi-Functional Machines.
- Suitable for: DCP-135C/DCP-150C/MFC-235C/MFC-260C.
- Colour: Black, Cyan, Magenta & Yellow.
- Page Life: 1,250 pages.
- Reference: LC970Y
<
>
Brother Black Cyan Magenta Yellow Standard Capacity Ink Cartridge Multipack 9ml + 3 x 8ml (Pack 4) - LC970VALBP
Non-Returnable Product
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | Black, Cyan, Magenta and Yellow |
| Type | Original |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Brand compatibility | Brother |
| Supply type | Multi pack |
| Compatibility | DCP-135C\nDCP-150C\nMFC-235C\nMFC-260C |
| Quantity per pack | 4 pc(s) |
| Black ink page yield | 350 pages |
| Colour ink page yield | 300 pages |
| Print technology | Inkjet printing |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Colour ink cartridges quantity | 3 |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Country of origin | Malaysia |
| Width | 65 mm |
| Depth | 215 mm |
| Height | 180 mm |
| Weight | 195 g |
| Package weight | 288 g |
| Pallet gross height | 16.7 cm |
| Products per pallet | 544 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 136 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 17 pc(s) |
| Pallet gross weight | 170.9 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Ink |
