- Compatible with: MFC-5490CN, 6490CW, 6890CDW and DCP-6690CW
- Colour: Cyan
- Page yield: up to 750
- High yield
- Original Brother inkjet cartridge
<
>
Brother LC1100HYC Inkjet Cartridge High Yield Cyan LC1100HYC
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | Cyan |
| Type | Original |
| Printing colours | Cyan |
| Brand compatibility | Brother |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | DCP-6690CW\nMFC-5890CN\nMFC-5895CW\nMFC-6490CW\nMFC-6890CDW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour ink page yield | 750 pages |
| Print technology | Inkjet printing |
| Country of origin | Philippines |
| Width | 85 mm |
| Depth | 24 mm |
| Height | 145 mm |
| Weight | 36 g |
| Package dimensions (WxDxH) | 86 x 26 x 123 mm |
| Package weight | 72 g |
| Pallet gross height | 15.5 cm |
| Products per pallet | 3000 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 30 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Pallet gross weight | 240 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Capacity cartridge | 750 sheets |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Ink |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
