- Original Brother inkjet cartridge
- High yield
- Compatible with: MFC-J430W, MFC-J625DW, MFC-J825DW, MFC-J6510DW, MFC-J6710DW, MFC-J6910DW DCP-J525W, DCP-J725DW, DCP-J925DW, DCP-J5910DW
- Page yield: up to 600
- Colour: Magenta
<
>
Brother LC1240M Inkjet Cartridge Magenta LC1240M
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | Magenta |
| Type | Original |
| Printing colours | Magenta |
| Brand compatibility | Brother |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | DCP-J525W\nDCP-J725DW\nDCP-J925DW\nMFC-J430W\nMFC-J625DW\nMFC-J825DW\nMFC-J6510DW\nMFC-J6710DW\nMFC-J6910DW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour ink page yield | 600 pages |
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Print technology | Inkjet printing |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Country of origin | Philippines |
| Width | 25 mm |
| Depth | 85 mm |
| Height | 123 mm |
| Weight | 41 g |
| Package dimensions (WxDxH) | 85 x 25 x 120 mm |
| Package weight | 70 g |
| Pallet gross height | 15.4 cm |
| Products per pallet | 3000 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 30 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Pallet gross weight | 228 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Ink |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
