- LC1240Y Prints 600 pages in accordance with ISO/IEC 24711
- High quality genuine Brother yellow ink cartridge
- Genuine Brother ink cartridges are rigorously tested to print perfectly every time saving you time and money
- Using this Brother LC1240Y original ink cartridge protects your printer warranty
- The LC1240 range of ink cartridges are available as a more economical value pack, reducing your cost per page - LC1240VALBP
<
>
Brother LC1240Y Inkjet Cartridge Yellow LC1240Y
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | Yellow |
| Type | Original |
| Printing colours | Yellow |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Country of origin | China |
| Width | 37 mm |
| Depth | 178 mm |
| Height | 122 mm |
| Weight | 46 g |
| Package dimensions (WxDxH) | 85 x 25 x 120 mm |
| Package weight | 86 g |
| Pallet gross height | 15 cm |
| Products per pallet | 3000 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 30 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Pallet gross weight | 186.3 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Ink |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
