- Colour: Black, Cyan, Magenta and Yellow
- Page yield: 2,400 Black, 1,200 Colour (each)
- For use with MFC-J6910DW, MFCJ6510DW, MFCJ5910DW, MFCJ6710DW
- Original Brother inkjet cartridge
- High yield
<
>
Brother LC1280XL Inkjet Cartridge HY CMYK Multipack LC1280XLVALBP
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | Black, Cyan, Magenta and Yellow |
| Type | Original |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Brand compatibility | Brother |
| Supply type | Multi pack |
| Compatibility | MFC-J5910, J6510, 6710, J6910 |
| Quantity per pack | 4 pc(s) |
| Black ink page yield | 2400 pages |
| Colour ink page yield | 1200 pages |
| Print technology | Inkjet printing |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Colour ink cartridges quantity | 3 |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Country of origin | China |
| Width | 65 mm |
| Depth | 215 mm |
| Height | 180 mm |
| Weight | 277 g |
| Package dimensions (WxDxH) | 217 x 178 x 67 mm |
| Package width | 217 mm |
| Package depth | 178 mm |
| Package height | 67 mm |
| Package weight | 373 g |
| Package type | Blister |
| Page yield footnote | ISO/IE 24711 |
| Paper dimensions | A4 |
| Pallet gross height | 16.3 cm |
| Products per pallet | 544 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 136 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 17 pc(s) |
| Pallet gross weight | 204.2 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Ink |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
