- LC426M Prints 1500 pages in accordance with ISO/IEC 24711
- High quality genuine Brother magenta ink cartridge
- Brother genuine ink cartridges are rigorously tested to print perfectly, saving you time and money
- Using this Brother LC426M original ink cartridge protects your printer warranty
- Smart cartridge design enables full visibility of remaining ink
- The LC426 range of ink cartridges are available as a more economical value pack, reducing your cost per page - LC426VAL
<
>
Brother LC426M Inkjet Cartridge Magenta LC426M
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | Magenta |
| Type | Original |
| Printing colours | Magenta |
| Brand compatibility | Brother |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | MFC-J4540DWXL |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour ink page yield | 1500 pages |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| Country of origin | Philippines |
| Width | 14.9 mm |
| Depth | 76.9 mm |
| Height | 110 mm |
| Weight | 70 g |
| Package weight | 89 g |
| Package type | Blister |
| Pallet gross height | 19.2 cm |
| Products per pallet | 3500 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 35 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 7 pc(s) |
| Pallet gross weight | 283.6 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Ink |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
