- Compatible with: MFC-235C, 260C, DCP-135C, 150C, 153C, 157C
- Colour: Cyan
- Page yield: up to 300
- Original Brother inkjet cartridge
- Standard yield
<
>
Brother LC970C Inkjet Cartridge Cyan LC970C
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | Cyan |
| Type | Original |
| Printing colours | Cyan |
| Brand compatibility | Brother |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | DCP-135C, MFC-235C, MFC-260C, DCP-150C |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour ink page yield | 300 pages |
| Print technology | Inkjet printing |
| Country of origin | Philippines |
| Width | 21 mm |
| Depth | 95 mm |
| Height | 140 mm |
| Weight | 36 g |
| Package weight | 74 g |
| Page yield footnote | 5% @ A4 |
| Pallet gross height | 17.2 cm |
| Products per pallet | 3000 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 30 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Pallet gross weight | 294 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Ink |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
