- Prints personalised, long-lasting labels in a range of colours up to 24mm in width
- Compact and portable to organise your office and home office.
- Design and print labels from your smart device via Bluetooth using the free Design&Print 2 app.
- Built-in L-ion battery recharges from your computer or any USB charger - no need for alkaline batteries
- Design and print labels from your PC or Mac using USB
- Easily create and print a QR code label with the "Share label" feature using the Design&Print 2 app
<
>
Brother P-touch Cube Plus Label Printer with Bluetooth White PTP710BTHZ1
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Print technology | Thermal transfer |
| Maximum resolution | 180 x 360 DPI |
| Print speed | 20 mm/sec |
| Maximum printing width | 2.4 cm |
| Maximum print height | 1.8 cm |
| Autocutter | Yes |
| Maximum label width | 2.4 cm |
| Maximum label length | 0.499 m |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Ethernet LAN | No |
| Wi-Fi | No |
| USB port | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 2.1+EDR |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Tape type | TZe |
| Tape width | 2.4 cm |
| Product colour | Black |
| Display | No |
| Built-in display | No |
| Battery type | Built-in battery |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Auto power off | Yes |
| Rechargeable | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mobile operating systems supported | Android 4.4, Android 5.0, Android 5.1, Android 6.0, Android 7.0, Android 7.1, Android 7.1.2, iOS, iOS 10.0, iOS 11.0 |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Width | 95 mm |
| Depth | 200 mm |
| Height | 210 mm |
| Weight | 806 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 198 mm |
| Package depth | 98 mm |
| Package height | 210 mm |
| Package weight | 1.15 kg |
| Package type | Box |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Label Printer |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
