- Pigment black inks offers clear and crisp text
- Dye based colours offer vivid photo prints
- Print up to 400 A4 pages or 1562 10x15cm photos with the black ink cartridge
- Print up to 1660 A4 pages or 241 photos with the colour ink cartridge
- Used for both photos and documents
- Genuine Canon Ink produces on average 35% more quality prints than imitation cartridges²
- Genuine Canon Ink provides consistent quality prints 100% of the time²
- Genuine Canon Ink is 100% reliable so you can print with less stress²
- Return every ink and toner cartridge to be reused or recycled. It's free, easy and environmentally friendly
<
>
Canon PGI580BK CLI581 Black Cyan Magenta Yellow Standard Capacity Ink Cartridge 11ml Multipack - 2078C005
Non-Returnable Product
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | Pigment Black/Cyan/Magenta/Yellow/Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Brand compatibility | Canon |
| Supply type | Multi pack |
| Compatibility | PIXMA TS6150, PIXMA TS6151, PIXMA TS8150, PIXMA TS8151, PIXMA TS8152, PIXMA TS9150, PIXMA TS9155, PIXMA TR7550, PIXMA TR8550, PIXMA TS6250, PIXMA TS6251, PIXMA TS9550, PIXMA TS9551C, PIXMA TS8250, PIXMA TS8251, PIXMA TS8252, PIXMA TS705, PIXMA TS8350, PIXMA TS8351, PIXMA TS8352, PIXMA TS6350, PIXMA TS6351 |
| Quantity per pack | 5 pc(s) |
| Black ink page yield | 1562 pages |
| Colour ink page yield | 1660 pages |
| Black ink cartridges quantity | 2 |
| Colour ink cartridges quantity | 3 |
| Black ink volume | 11.2 ml |
| Colour ink volume | 5.6 ml |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Ink type | Pigment-based ink |
| OEM code | PGI-580/CLI-581 BCMYB MULTI BL SEC |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Storage temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 35 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Package type | Box |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
Product Information
| Brand | Canon |
| Type | Ink |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
