- All-in-One home or office inkjet printer with refillable ink tanks
- A4 print, copy, scan
- Wi-Fi, cloud connectivity
- Print efficiently with huge yields of up to 12,000 pages
- Experiment with diverse media
- Refill ink tanks using non-squeeze bottles with unique key type nozzles for error-free simplicity
- Print directly from smart devices via AirPrint (iOS) and Mopria (Android)
- Minimise downtime with a user-replaceable maintenance cartridge
- StockCode: CO16852
<
>
Canon PIXMA G3560 HS Multifunction Inkjet Wi-Fi Printer 4468C008
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Print technology | Inkjet |
| Printing | Colour printing |
| Duplex printing | Yes |
| Maximum resolution | 4800 x 1200 DPI |
| Duplex printing mode | Manual |
| Borderless printing | Yes |
| Copying | Colour copying |
| Maximum number of copies | 99 copies |
| Copier resize | 25 - 400% |
| Auto fit function | Yes |
| Scanning | Colour scanning |
| Optical scanning resolution | 600 x 1200 DPI |
| Scanner type | Flatbed scanner |
| Scan technology | CIS |
| Input colour depth | 16 bit |
| Output colour depth | 8 bit |
| Input greyscale depth | 16 bit |
| Output greyscale depth | 8 bit |
| Duplex functions | |
| Number of print cartridges | 4 |
| Printing colours | Black, Magenta, Cyan, Yellow |
| Ink tank system | Yes |
| Replacement cartridges | GI-51 |
| Total number of input trays | 1 |
| Total input capacity | 100 sheets |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Paper tray media types | Card stock, Envelopes, Glossy paper, Heavy paper, High resolution paper, Iron-On Transfers, Matte paper, Photo paper, Plain paper, Semi-glossy paper |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5, A6 |
| Maximum print size | 216 x 1200 mm |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5 |
| Envelopes sizes | DL, Com-10, Monarch, C5 |
| Borderless printing media sizes | 10x15, 13x18, 20x25 |
| Paper tray media weight | 64 - 275 g/m² |
| USB port | Yes |
| USB connector | USB Type-B |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Security algorithms | WEP, WPA-PSK, WPA2-PSK |
| Mobile printing technologies | Mopria Print Service, Apple AirPrint, PIXMA Cloud Link |
Product Information
| Brand | Canon |
| Type | Multifunctional Devices |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
