- Gull wing design
- Soft Bonded Leather
- Contrasting piping detail
- Single lever lock tilt mechanism
- Weight tilt tension control
- Wide seat pad
- Height adjustable headrest
- Fixed padded arms
<
>
Chelsea Executive Chair Black Soft Bonded Leather With Arms
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Material | Bonded Leather |
| Chair Colour | Black/Chrome |
| Back/Seat Action | Lock Tilt |
| Back Type | High |
| Back Width | 510mm |
| Base Finish | Chrome |
| Back Height | 730-850mm |
| Adjustable Headrest | Yes |
| Adjustable Lumbar Support | No |
| Country of Origin | China |
| Dimensions | 520x510x500-600mm |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Recommended Weight Limit | 110kg |
| Manufacturer | Dynamic |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Seat Slide | No |
| Seat Width | 500mm |
| Seat Height | 500-600mm |
| Seat Depth | 510mm |
| Style | Leather |
| Warranty | 2 Year |
| Type of Arm | Fixed |
| Weight | 25.2kg |
| With Arms | Fixed Arms |
| With Headrest | No |
Product Information
| Brand | Chelsea |
| Type | Office Chairs |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
