- Folding hand truck for easy transportation
- Lightweight aluminium frame and telescopic handle
- Non-marking tyres
- Dimensions: W380 x D410 x H1100mm
- Folded dimensions: W380 x D190 x H730mm
- Maximum load capacity: 90kg
- There may be additional delivery charges for Highlands, Islands and Ireland, please call us for details
<
>
Compact Folding Hand Truck Silver 313195
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Colour | Silver |
| Material | Aluminium |
| Dimensions | 730x380x190mm |
| Maximum Load | 90kg |
| Manufacturer | HC Slingsby PLC |
| Weight | 6.5kg |
| Wheel Diameter | 155mm |
| Tyre Type | Rubber |
Product Information
| Brand | VFM |
| Type | Trucks |
Description
This compact hand truck has a telescopic handle for ease of use and a folding footiron for more convenient storage. The two wheels allow for smooth transportation and are specially designed not to mark your floor. This truck is constructed from lightweight aluminium, providing excellent durability and has a maximum load capacity of 90kg. The truck measures W380 x D410 x H1100mm and folds to a more compact W380 x D190 x H730mm for storage when not in use.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
