- DeX Compatible: turns your mobile device into a PC like experience
- Cable Length: 135mm
- Dimensions: 109x15x39mm
- 2x UHD HDMI 4k resolution @30Hz
- 3 x USB 3.0 Ports providing data transfer rates up to 5Gbps
- USB Type C port: Power Delivery up to 60W and data transfer rates up to 5Gbps
- System compatibility: Windows (windows 10), Mac (v10.8 or above) and Newer Android
- DeX compatibility: Galaxy S10/S10+/S10e, Note9, S9/S9+, Note8, S8/S8+, and Tab S4
- 1x VGA 1080P @60Hz, 1 Gbps Ethernet LAN Port
- Supports Display Mirror/Extend Mode
<
>
Connekt Gear Type C Dual Screen Docking Station 3 100W Power Delivery Charging 25-0101
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | Grey |
| Cable Length | 135mm |
| Dimensions | 109x15x39mm |
| For Use With | Windows (windows 10), Mac (v10.8 or above) & Newer Android |
| Manufacturer | Group Gear |
| Number of Ports | 3x USB Ports, 1x Gigabit Ethernet Port |
| Weight | 68g |
| USB Speed | USB Type C |
Product Information
| Brand | Connekt Gear |
| Type | Docking Station |
Description
The Connekt Gear Portable Docking Station with 4 video ports connects your PC accessories such as a monitor, keyboard and mouse to your Type C device while providing charging capabilities. Featuring two HDMI ports that deliver crystal clear, high quality video. The USB Type C port provides power delivery, charging connected devices up to 100W. Dex compatible turning your mobile device into a Desktop PC like experience, access your apps and files, work on documents and stream videos all displayed on the connected HDMI monitor.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
