- Directors swivel chair with seat and back upholstered in black faux leather
- Chromed metal base
- Chair with synchro mechanisms
- Chrome metal armrests with top-line serial cushioning
- Tilt and height adjustments
- Recommended 8 hour usage and 100kg weight limit
<
>
Directors Imitation Leather Chair Black
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Material | Faux Leather |
| Adjustable Lumbar Support | No |
| Back Height | 620mm |
| Back Width | 480mm |
| Back/Seat Action | Synchro Mechanism |
| Country of Origin | Spain |
| Recommended Weight Limit | 100kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Manufacturer | Rocada |
| Weight | 10.1kg |
| With Arms | Fixed Arms |
| Style | Ergonomic Chairs |
| Seat Depth | 440mm |
| Seat Width | 510mm |
| Seat Height | 480-580mm |
| Warranty | 3 Year Warranty |
Product Information
| Brand | ERGOLINE |
| Type | Office Chairs |
Description
Directors faux leather chair with medium back. Chrome base and armrests with top line serial cushioning. Synchro mechanisms.
