- Made from durable translucent polypropylene
- Spine label for easy identification of contents
- Wipe clean
- Capacity: 250 Sheets
- Two O-Rings
- Colour: Clear
- Size: A4+
- Clear plastic A4 ring binder: wipe clean and durable
- 40mm spine with 2 O-rings to hold up to 250 sheets
- Clear frosted ring binder with imprinted pattern for a professional look
- A4 size to hold punched documents
- Pack of 10
- StockCode: BX40546
<
>
Elba Plastic Ring Binder Polypropylene Translucent - Clear - 2 Ring (Pack 10)
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Colour | Clear |
| Ring Type | O-Ring |
| Size | A4 |
| Capacity | 250 sheet |
| Dimensions | 230x315x35mm |
| Country of Origin | China |
| Number Of Rings | 2 Ring |
| Material | Plastic On Board |
| Orientation | Portrait |
| Manufacturer | Hamelin |
| Spine Width | 40mm Spine |
| Weight | 180g |
Product Information
| Brand | Elba |
| Type | Binder |
Description
These Elba Bright Ring Binders are made from durable translucent polypropylene and are part of a range of bright and modern colours which make them ideal for students or home offices. They come with a spine label for easy identification of contents and are A4+ in size to accommodate punched pockets and divider cards.
Consumer Delivery Expectation: Next working day
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
