- Low TCO: Keep your printing costs extremely low
- High ink yields: Print up to 5,000 pages with the included ink
- Save time: Fast FPOT
- Low energy use: Inkjet printing requires no heat
- Easy connectivity: Wi-Fi and USB
<
>
Epson EcoTank M1120 A4 Mono Inkjet Printer
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Maximum duty cycle | 15000 pages per month |
| Printing colours | Black |
| Ink tank system | Yes |
| Maximum resolution | 1440 x 720 DPI |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 15 ppm |
| Total input capacity | 150 sheets |
| Total output capacity | 30 sheets |
| Maximum input capacity | 150 sheets |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Paper tray media weight | 64 - 90 g/m² |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Supported network protocols | TCP/IPv4, TCP/IPv6 |
| Product colour | Black, Silver |
| Built-in display | No |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Width | 375 mm |
| Depth | 267 mm |
| Height | 161 mm |
| Weight | 3.5 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |
Product Information
| Brand | Epson |
| Type | InkJet |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
