- Supplied in convenient cartridge format
- Designed for SIDM (Serial Impact Dot Matrix) printing
- Replacement ink ribbon for Epson printers
- Print yield: 2.5 million characters
- Colour: Black
- Fits LQ-300, LQ-300+, LQ-300+II, LQ-300+II Colour and LQ-350 printers
- Durable nylon fabric construction
<
>
Epson SIDM Ribbon Cartridge Black C13S015633
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Compatibility | - LQ-350 - LQ-300 - LQ-300+ - LQ-300+II |
| Printing colours | Black |
| Print technology | Dot matrix |
| Print yield | 2500000 characters |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Brand compatibility | Epson |
| Package width | 28 mm |
| Package depth | 330 mm |
| Package height | 78 mm |
| Package weight | 0.1 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 3000 pc(s) |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross height | 2.17 m |
| Products per pallet layer | 300 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 400 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 2000 pc(s) |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet height (UK) | 2.17 m |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
Product Information
| Brand | Epson |
| Type | Accessories |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
