- Scan to online storage accounts — intuitively scan to SharePoint, Evernote, Google Drive and more with Epson Document Capture software
- Generate searchable PDFs and editable Office documents — scan to editable Word, PowerPoint and Excel files or searchable PDF files; OCR software included
- Versatile paper handling — scan stacks of business and ID cards, single sheets, extra-long pages up to 240", and folded pages up to 11" x 17"6
- Easily automate tasks — includes robust Document Capture Pro software for easily creating and managing scan jobs
<
>
Epson WorkForce DS-530II Scanner
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Maximum scan size | 215.9 x 6096 mm |
| Optical scanning resolution | 600 x 600 DPI |
| Duplex scanning | Yes |
| Colour scanning | Yes |
| Input colour depth | 30 bit |
| Output colour depth | 24 bit |
| Input greyscale depth | 10 bit |
| Output greyscale depth | 8 bit |
| ADF scan speed (b/w, A4) | 35 ppm |
| ADF scan speed (colour, A4) | 35 ppm |
| Duplex ADF scan speed (b/w, A4) | 70 ipm |
| Scanner type | Sheet-fed scanner |
| Built-in display | No |
| Product colour | Black, White |
| Sensor type | CIS |
| Daily duty cycle (max) | 4000 pages |
| Light source | RGB LED |
| Scan file formats | JPEG, PDF, TIFF |
| Scan to | E-mail, FTP, Software, Print, Network folder |
| Button functions | Scan |
| Scan drivers | TWAIN, WIA, ISIS |
| Ultrasonic sensor | Yes |
| Auto document feeder (ADF) input capacity | 50 sheets |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Auto Document Feeder (ADF) media weight | 27 - 413 g/m² |
| Maximum scan area (ADF) | 215.9 x 6096 mm |
| Minimum scan area (ADF) | 50.8 x 50.8 mm |
| USB port | Yes |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Power supply type | AC |
| Power consumption (typical) | 11 W |
| Power consumption (standby) | 1 W |
| Power consumption (off) | 0.1 W |
| Sleep mode | Yes |
| Input voltage | 24 V |
| Power consumption (sleep) | 1 W |
| Width | 296 mm |
| Depth | 169 mm |
| Height | 176 mm |
| Weight | 3.7 kg |
Product Information
| Brand | Epson |
| Type | Desktop Scanner |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
