- Standalone network scanning
- File sharing
- Reliable paper handling
- Speed with control
- Built-in display
<
>
Epson WorkForce DS730N Scanner
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Connection | Wired Network/USB 2.0 |
| Colour | Grey/Black |
| Maximum scan size | 215.9 x 6096 mm |
| Optical scanning resolution | 600 x 600 DPI |
| Input colour depth | 30 bit |
| Output colour depth | 24 bit |
| Input greyscale depth | 10 bit |
| Output greyscale depth | 8 bit |
| ADF scan speed (b/w, A4) | 40 ppm |
| ADF scan speed (colour, A4) | 40 ppm |
| Duplex ADF scan speed (b/w, A4) | 80 ipm |
| Duplex ADF scan speed (colour, A4) | 80 ipm |
| Black/white scanning colour modes | Monochrome |
| Scanner type | Sheet-fed scanner |
| Built-in display | Yes |
| Product colour | Black, White |
| Display | LCD |
| Display diagonal | 3.66 cm (1.44") |
| Sensor type | CIS |
| Light source | ReadyScan LED |
| Scan file formats | DOCX, BMP, JPEG, PDF, PNG, PPTX, TIFF, XLSX |
| Scan to | E-mail, FTP, Network folder |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Scanning media types supported | Business Card, Envelopes, Plastic Card, Post Card(JPN) |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5, A6 |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B4, B5, B6 |
| Letter | Yes |
| Legal | Yes |
| USB port | Yes |
| USB version | 2.0 |
| USB connector type | USB Type-B |
| Optional connectivity | Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Power supply type | AC |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Width | 296 mm |
| Depth | 169 mm |
| Height | 167 mm |
| Weight | 3.6 kg |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Windows Vista, Windows XP |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks, Mac OS X 11.0 Big Sur |
Product Information
| Brand | Epson |
| Type | Scanner |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
