- StockCode: 105395
<
>
Fellowes Powershred® M-7C Cross- Cut Personal Shredder
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Also Shreds | Staples/Credit Cards |
| Average Shred Speed/mpm | 3.7 |
| Bin Capacity | 14 Litre Bin |
| Auto Start/Stop | Mechanical |
| CD Shredding | No |
| Bin Style | Lift-off Head |
| Run Time | 4 Minutes On/30 Minutes Off |
| Particle Size | 4x35mm |
| Manufacturer | Fellowes |
| Dimensions (WxDxH) | 320x186x387mm |
| Jam Indicator | No |
| Cut Type | Cross Cut |
| Weight | 3.9kg |
| Warranty | 1 Year Machine / 3 Year Cutter |
| Thermal Overload Protecton | Yes |
| Throat Capacity | 7 Sheets (70gsm) |
| Throat Width | 230mm |
| Thermal Overload Indicator | No |
| Security Level | P-4 |
| Safety Cut Out Bin Removal | Yes |
Product Information
| Brand | Fellowes |
| Type | Personal Shredders |
