- A3 professional laminator
- Laminates up to 250 micron pouches
- Fully variable controls plus 6 pre-set controls for popular applications
- Laminates with or without carriers
- 320mm entry width
<
>
Fellowes Proteus A3 Laminator
Product Details
General Information
| Size | A3 |
| Colour | Grey |
| Cold Lamination | Yes |
| Country of Origin | Korea, Republic Of |
| Dimensions (WxDxH) | 554x315x125mm |
| Entry Width | 320mm |
| Display | Full Logic LCD |
| Release/Reverse/Auto Reverse | Manual Reverse |
| Pouch Thickness | Up to 250 micron |
| Number of Rollers | 6 Rollers |
| Ideal For | Commercial Use |
| Laminating Speed | 950mm/minute |
| Manufacturer | Fellowes |
| Weight | 15kg |
| Warranty | 1 Year Guarantee |
| Warm-Up Time | 3 minutes |
| Usage | Intensive |
| Temperature Setting | Variable (6 pre-sets) |
Product Information
| Brand | Fellowes |
| Type | Laminator |
Description
3 minutes heat up time, max 250 microns, 6-rollers to ensure high speed lamination (4 hot rollers & 2 cold rollers), 100% Jam Free performance*, laminates both hot and cold, advanced control panel accurately monitors lamination temperature, laminates approximately 180 A4 pouches per hour (95cm/min),
* When used with Fellowes branded pouches
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
