- User-friendly laminator for moderate use in home & home office environments
- Laminates up to A3 size documents in 80 - 125 micron pouches
- Ready to laminate after 4 minutes warm-up
- Release lever disengages pouch for document re-alignment or removal
- Sleep mode is activated after 30 minutes
- Includes 10-pouch laminating starter kit
<
>
Fellowes Spectra A3 Laminator 5738401
Product Details
General Information
| Colour | Silver |
| Maximum lamination width | 32 cm |
| Type | Cold/hot laminator |
| Preheating time | 4 min |
| Lamination speed | 300 mm/min |
| Maximum document thickness | 0.125 mm |
| Built-in display | No |
| Format | A3 |
| Minimum pouch thickness | 80 µm |
| Maximum pouch thickness | 125 µm |
| Number of rollers | 2 |
| Product colour | Black, Grey |
| Housing material | Plastic |
| Auto power off | Yes |
| Auto jam detection | Yes |
| Ready indicator | Yes |
| Easy to use | Yes |
| Width | 469.9 mm |
| Depth | 162 mm |
| Height | 77.8 mm |
| Weight | 1.8 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84729080 |
Product Information
| Brand | Fellowes |
| Type | Laminator |
