- Strong steel construction
- Hard wearing gloss paint finish
- A4 suspension file drawer holds up to 30 files under normal use
- Smooth action drawers run on roller bearing runners
- Drawers lock, 2 keys provided
- Contoured polypropylene drawer handles
- Comes fully assembled
- Drawer size H250 x W325 x D380mms
- Cabinet size H660 x D400 x W400mms x W13.00kgs
- StockCode: 433684
<
>
Filing Cabinet Steel 2 Drawer A4 400x400x660mm Ref 95000
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Colour | Grey |
| Material | Steel |
| Size | 2 Drawer |
| Anti-Tilt Mechanism | No |
| Depth | 400mm |
| File Size | A4 |
| Form | 2 Drawer Upright |
| Manufacturer | Pierre Henry |
| Lockable | Yes |
| Height | 660mm |
| Weight | 13kg |
| Width | 400mm |
| Warranty | 1 Year Warranty |
Product Information
| Brand | Pierre Henry |
| Type | Accessories |
Description
High quality steel A4 suspension file units. The ideal home office filing system. Units have smooth glide drawers and are lockable to provide basic security.
Consumer Delivery Expectation: Next working day
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
