- Easy to use. Ideal for light useage such as at home or small offices
- Laminate ad hoc shapes and sizes up to A3 size
- Operates with pouches up to A3 size and up to 2x125 micron thickness
- Release lever allows easy removal and re-alignment of misfed pouches
- Cold lamination option for laminating with self adhesive pouches or for heat sensitive documents
- Ready to heat laminate in just 4 minutes
- Release lever for removing or realigning jammed pouches
- Stylish compact design and size for easy storage
- Black and white design
<
>
GBC Inspire+ A3 Laminator White 2104512
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Type | Hot laminator |
| Lamination speed | 250 mm/min |
| Maximum document thickness | 0.5 mm |
| Built-in display | No |
| Format | A3 |
| Maximum film thickness | 100 µm |
| Maximum pouch thickness | 125 µm |
| Lamination system | Pouch |
| Warm-up time | 4 min |
| Product colour | Black, Silver |
| Indication light | Yes |
| Width | 350 mm |
| Depth | 130 mm |
| Height | 60 mm |
| Weight | 1.44 kg |
| Warranty period | 2 year(s) |
Product Information
| Brand | GBC |
| Type | Laminator |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
