- Laminates from ID card to A3 size
- Ready to use in 4 minutes
- Uses laminating pouches from 2x75 up to 2x 125 micron.
- Easy one-step laminating, using a simple switch to operate.
- Cold setting for use with self-adhesive cold seal laminator pouches, to protect heat-sensitive materials.
- Laminates up to 8x pouches per 10 minutes.
- Laminates 25cm per minute
- Jam release lever which allows you to manually remove misfed or jammed pouches.
- LED indicator to show when the power is on (red) and machine is ready (green).
- Starter pack of 5x A4 laminating pouches included (2 x 75 micron). Product code: 3740400.
- For best results use with GBC laminating pouches
<
>
GBC Inspire Plus A3 Laminator 4402076
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Maximum lamination width | 29.7 cm |
| Type | Cold/hot laminator |
| Preheating time | 5 min |
| Built-in display | No |
| Format | A3 |
| Maximum pouch thickness | 75 µm |
| Lamination system | Pouch |
| Product colour | Black |
| Indication light | Yes |
| Package width | 495 mm |
| Package depth | 163 mm |
| Package height | 72 mm |
| Package weight | 1.8 kg |
Product Information
| Brand | GBC |
| Type | Laminator |
