- A4 format
- 6mm (holds up to 50 sheets)
- 100 pack
- For use with Thermal Binding machines
<
>
GBC Thermal Binding Cover A4 6mm Clear PVC Front Royal Blue Leathergrain Back (Pack 100) - IB451034
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Colour | Blue |
| Size | A4 |
| Dimensions | 323x249x127mm |
| Country of Origin | Egypt |
| Cover Finish | Leathergrain |
| Cover | Clear Front |
| Diameter/Spine Width | 6mm |
| Document Size | A4 |
| Material | PVC/Card |
| Max Capacity | 50 Sheets |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Weight | 3.04kg |
Product Information
| Brand | GBC |
| Type | Binding Covers |
Description
ThermaBind Covers offer a stylish and permanent finish, with a transparent PVC 150 micron cover and an embossed LeatherGrain back. The spine creates totally secure, beautifully bound documents that are great for presentation, filing or mailing. A4, 6mm. Pack size: 100.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
