- Each cartridge prints 550 pages in accordance with ISO/IEC 24711
- High quality genuine Brother LC422VAL ink cartridge multipack
- More economical than single pack purchases, reducing your cost per page
- Genuine Brother ink cartridges are rigorously tested to print perfectly every time saving you time and money
- Using Brother LC422 original ink cartridges protects your printer warranty
<
>
Brother LC422 Inkjet Cartridge CMYK Multipack LC422VAL
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | Black, Cyan, Magenta and Yellow |
| Type | Original |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Brand compatibility | Brother |
| Supply type | Multi pack |
| Compatibility | MFC-J5340DW MFC-J5345DW MFC-J5740DW MFC-J6540DW MFC-J6940DW |
| Quantity per pack | 4 pc(s) |
| Black ink page yield | 550 pages |
| Colour ink page yield | 550 pages |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Colour ink cartridges quantity | 3 |
| Country of origin | Philippines |
| Width | 60 mm |
| Depth | 100 mm |
| Height | 125 mm |
| Weight | 151 g |
| Package weight | 200 g |
| Pallet gross height | 14.1 cm |
| Products per pallet | 800 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 200 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 25 pc(s) |
| Pallet gross weight | 180.8 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Ink |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
