- LC422C prints 550 pages in accordance with ISO/IEC 24711.
- High quality genuine Brother cyan ink cartridge.
- Brother genuine ink cartridges are rigorously tested to print perfectly, saving you time and money
- Using this Brother LC422C original ink cartridge protects your printer warranty.
- The LC422 range of ink cartridges are available as a more economical value pack, reducing your cost per page - LC422VAL
<
>
Brother LC422C Inkjet Cartridge Cyan LC422C
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | Cyan |
| Type | Original |
| Printing colours | Cyan |
| Brand compatibility | Brother |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | MFC-J5340DW MFC-J5345DW MFC-J5740DW MFC-J6540DW MFC-J6940DW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour ink page yield | 550 pages |
| Country of origin | Philippines |
| Width | 22 mm |
| Depth | 88 mm |
| Height | 115 mm |
| Weight | 35 g |
| Package weight | 50 g |
| Pallet gross height | 15.8 cm |
| Products per pallet | 5000 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 50 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 10 pc(s) |
| Pallet gross weight | 268 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Ink |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
