- Air-mesh fabric seat
- Durable curved nylon backrest
- Single lever lock and tilt mechanism
- Durable fixed nylon armrest
- Weight tilt tension control
- chrome gas lift and 5 star base
<
>
Dura With Arms White Back Black Seat
Select Product Options:
Colour: White
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Material | Fabric |
| Country of Origin | China |
| Chair Colour | White/Chrome |
| Back Colour | White |
| Back Height | 490mm |
| Adjustable Headrest | No |
| Adjustable Lumbar Support | No |
| Back Type | Medium |
| Back Width | 485mm |
| Back/Seat Action | Lock & Tilt |
| Base Finish | Chrome |
| Dimensions | 490x485x410-480mm |
| Recommended Weight Limit | 110kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Manufacturer | Dynamic |
| Style | Operator/Task |
| Seat Depth | 485mm |
| Seat Height | 410-480mm |
| Seat Colour | Black |
| Seat Slide | No |
| Seat Width | 490mm |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Warranty | 2 Year |
| Type of Arm | Fixed |
| With Arms | Fixed Arms |
| With Headrest | No |
| Weight | 12kg |
Product Information
| Brand | Dura |
| Type | Office Chairs |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
