- Cushioned seat pad with waterfall front
- Cushioned dished seat design
- Contoured backrest for added comfort
- Triple lever mechanism for gas lift, seat and backrest tilt controls
- Seat and backrest angle adjustment
- PCB: permanent contact backrest
- Optional armrests
<
>
Eclipse Plus III Lever Task Operator Chair Charcoal
Select Product Options:
Colour: Charcoal Fabric
Product Details
General Information
| Colour | Charcoal |
| Material | Fabric |
| Back Type | Medium |
| Back Width | 440mm |
| Back/Seat Action | 3 Lever |
| Base Finish | Black |
| Back Height | 490-550mm |
| Back Colour | Charcoal |
| Adjustable Lumbar Support | No |
| Chair Colour | Charcoal |
| Dimensions | 480x450x490-590mm |
| Country of Origin | China |
| Recommended Weight Limit | 150kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Manufacturer | Dynamic |
| Seat Colour | Charcoal |
| Seat Height | 490-590mm |
| Seat Depth | 450mm |
| Seat Slide | No |
| Seat Width | 490mm |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Style | Operator/Task |
| Warranty | 2 Year |
| With Arms | No |
| With Headrest | No |
| Weight | 10.7kg |
Product Information
| Brand | Eclipse |
| Type | Office Chairs |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
