- Cushioned seat pad with waterfall front
- Cushioned dished seat design
- Contoured backrest for added comfort
- Triple lever mechanism for gas lift, seat and backrest tilt controls
- Seat and backrest angle adjustment
- PCB: permanent contact backrest
- Optional armrests
<
>
Eclipse Plus III Lever Task Operator Chair Blue
Select Product Options:
Colour: Blue Fabric
Product Details
General Information
| Colour | Blue |
| Material | Fabric |
| Chair Colour | Blue |
| Adjustable Lumbar Support | No |
| Back Colour | Blue |
| Back Height | 530-560mm |
| Base Finish | Black |
| Back/Seat Action | 3 Lever |
| Back Width | 440mm |
| Back Type | Medium |
| Country of Origin | China |
| Dimensions | 480x450x490-590mm |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Recommended Weight Limit | 150kg |
| Manufacturer | Dynamic |
| Weight | 10.7kg |
| With Headrest | No |
| With Arms | No |
| Warranty | 2 Year |
| Style | Operator/Task Chairs |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Seat Width | 480mm |
| Seat Slide | No |
| Seat Height | 490-590mm |
| Seat Colour | Blue |
| Seat Depth | 410mm |
Product Information
| Brand | Eclipse |
| Type | Office Chairs |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
