- Available with white or black finish
- Backrest available in variety of colours
- Stylish modern design
- Large cushioned seat
- Synchro tilt mechanism
- Flexible back for optimum user comfort
- Height adjustable gel padded arms
- Matching nylon 5 star base and arms
- Optional fixed headrest
<
>
Flex Task Operator Chair Black Frame Black Fabric Seat Black Back
Select Product Options:
Colour: Black
Headrest: None
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Material | Fabric |
| Base Finish | Black |
| Back/Seat Action | Synchro Mechanism |
| Back Type | Medium |
| Back Width | 450mm |
| Adjustable Headrest | No |
| Adjustable Lumbar Support | No |
| Back Height | 490mm |
| Back Colour | Black |
| Chair Colour | Black/Black |
| Country of Origin | China |
| Dimensions | 500x490x460-540mm |
| Recommended Weight Limit | 110kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Headrest Type | None |
| Manufacturer | Dynamic |
| With Headrest | No |
| With Arms | Height Adjustable Arms |
| Weight | 19.2kg |
| Type of Arm | Height Adjustable |
| Warranty | 5 Year |
| Style | Operator/Task Chairs |
| Seat Depth | 490mm |
| Seat Colour | Black |
| Seat Slide | No |
| Seat Height | 460-540mm |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Seat Width | 500mm |
Product Information
| Brand | Flex |
| Type | Office Chairs |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
